10 najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce

Amatorzy białego szaleństwa coraz częściej zamiast alpejskich stoków wybierają polskie góry. Trudno się temu dziwić – w ostatnich latach poczyniono ogromne inwestycje w modernizację polskich ośrodków narciarskich, a także w budowę zupełnie nowych. Dzisiaj w polskich górach można oczekiwać podobnych, o ile nie lepszych warunków do uprawiania sportów zimowych niż w Austrii czy Włoszech. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie na narty w Polsce warto pojechać w najbliższym sezonie, sprawdź naszą listę najlepszych ośrodków dla narciarzy w polskich górach!

  1. Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort mieści się w Beskidzie Śląskim i jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Ośrodek został niedawno znacznie zmodernizowany i dzisiaj oferuje m.in.: 22 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, 6 wyciągów orczykowych, 10-osobową kolej gondolową, 2 koleje kanapowe, dużą wypożyczalnię sprzętu i rozbudowane zaplecze handlowo-usługowe, parking dla 700 aut. Od 2017 roku odwiedzający ośrodek turyści mogą w ramach jednego karnetu skipass korzystać również z tras należących do ośrodka COS w Skrzycznem oraz Beskid Sport Arena (w sumie 40 km tras!).

  1. Zieleniec Ski Arena

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i zastanawiasz się gdzie na narty jechać tej zimy – koniecznie wypróbuj ten ośrodek! Mieści się on w Zieleńcu w Kotlinie Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami i cieszy się wśród turystów ogromną popularnością. Doceniają oni przede wszystkim malownicze otoczenie Gór Bystrzyckich i Orlickich, a także świetną nowoczesną infrastrukturę narciarską. Na miłośników białego szaleństwa czekają tutaj m.in.: 22 kilometry tras narciarskich oraz aż 29 wyciągi, w tym kolej gondolowo-kanapowa oraz nowa kolej kanapowa. Atutem miejsca jest szeroka oferta gastronomiczno- noclegowa oraz wyjątkowo bogaty program atrakcji dla dorosłych i dzieci.

  1. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

Jest to największa stacja narciarska na Podhalu, która mieści się w samym sercu Białki Tatrzańskiej. Oferuje około 14 kilometrów tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów, a także trasy biegowe oraz rozbudowane zaplecze w postaci szkółek narciarskich, wypożyczalni i serwisów sprzętu. Działa tutaj 12 wyciągów (w tym 8 orczykowych) oraz 9 nowoczesnych kolei krzesełkowych. Ośrodek oferuje wspólny Karnet Tatryski obowiązujący również w ośrodku Bania, Kaniówce, Kozińcu, Litwince, a także w Jurgowie, słowackim ośrodku Bachledova oraz Palenicy w Szczawnicy.

  1. Jaworzyna Krynicka

Najsłynniejszy ośrodek narciarski w Krynicy-Zdroju oferuje szusowanie na stokach Jaworzyny Krynickiej, szczytu Beskidu Sądeckiego. Tutejsza kolej gondolowa jest najdłuższa w Polsce – ma 2211 m i może w ciągu godziny zabrać na szczyt 1600 osób! Oprócz tego na narciarzy czekają tu 2 koleje krzesełkowe oraz 8 wyciągów orczykowych. Aktualnie Jaworzyna oferuje 7 tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów (w tym 4 z homologacją FIS), a także trasy biegowe. Od 2006 roku goście ośrodka mogą również skorzystać z nowo wybudowanego hotelu.

  1. Zakopane Kasprowy Wierch

Zakopane to niekwestionowana stolica Tatr, która przyciąga turystów niemal przez cały rok. W sezonie zimowy miasto przeżywa prawdziwe oblężenie, podobnie jak najlepsze trasy narciarskie znajdujące się w okolicy. Do wyjątkowo lubianych tras należą dwie trasy na Kasprowym Wierchu, zapewniające niemal alpejskie widoki i dość wymagające warunki zjazdu – jedna biegnie w kotle Gąsienicowym, druga w kotle Goryczkowym. Na szczyt można dostać się kolejką linową, a także nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym w kotle Gąsienicowym oraz wyciągiem z drewnianymi krzesełkami w kotle Goryczkowym.

  1. Kasina Wielka Ski

Jeśli mieszkasz w stolicy Małopolski i nie wiesz, gdzie na narty będzie Ci najbliżej, wybierz ośrodek Kasina Wielka Ski. Znajduje się on w pobliżu Krakowa w rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. Jest to niewielka stacja narciarska oferująca jeden stok z trzema trasami o różnym stopniu trudności – wszystkie są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Najdłuższa trasa ma 1450 m, najkrótsza 120 m. Narciarze mają do dyspozycji krzesełkową kolej linową, którą wjazd na szczyt trwa około 6 minut. Stacja oferuje również wypożyczalnię sprzętu sportowego, jest tu też karczma oraz SKI bar. Warto wiedzieć, że latem działa tu park rowerowy Bike Park Kasina, który oferuje aż 9 tras rowerowych.

  1. Wieżyca-Koszałkowo – ośrodek narciarski na Kaszubach

Mieszkańcy północnej Polski nie muszą jechać kilkaset kilometrów w rejony górskie, by pojeździć na nartach. Mogą skorzystać z największego na Pomorzu Ośrodka Narciarskiego Wieżyca- Koszałkowo. Jest tu aż 8 wyciągów narciarskich, sztucznie naśnieżane i oświetlone stoki, wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarstwa i snowboardu, a nawet tory do snowtubbingu!

  1. Centrum narciarskie Tylicz Master Ski

Ośrodek zlokalizowany jest w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim na zboczu góry Szubienica. Oferuje on dwie długie nartostrady i kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności – wśród nich jest np. szeroka trasa rodzinna dla osób o każdym stopniu zaawansowania. W ośrodku działa nowoczesna kolej krzesełkowa oraz 3 wyciągi. Działa tutaj przedszkole narciarskie dla dzieci oraz specjalna trasa szkoleniowa dla najmłodszych. Cały stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany, a także codziennie ratrakowany.

  1. Stacja Narciarska Soszów w Wiśle

Jest to jeden z największych ośrodków w Beskidach, który oferuje około 6 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z nowoczesnej kolejki linowej (krzesełkowej) oraz 4 wyciągów narciarskich. Atutem miejsca jest specyficzny mikroklimat, który pozwala na utrzymanie pokrywy śnieżnej nawet do kwietnia. Przy ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, szkoła narciarska, a także wiele lokali gastronomicznych.

  1. Czarna Góra Resort

Ośrodek znajduje się w miejscowości Sienna u podnóża Czarnej Góry w Sudetach Wschodnich. Oferuje on około 10 kilometrów zróżnicowanych tras narciarskich, w tym jedną o czarnym stopniu trudności. Połowa tras jest oświetlona i umożliwia zjazd w godzinach nocnych. Jeśli chodzi o wyciągi, to odznaczają się one jedną z najlepszych przepustowości w Polsce. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są 3 koleje linowe (w tym 1 najszybsza w Polsce kolej LuxTorpeda), 4 wyciągi taśmowe i 6 orczykowych. Ośrodek zapewnia także świetne zaplecze gastronomiczno- noclegowe, wypożyczalnię sprzętu, szkółkę narciarską i mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wymienione wyżej ośrodki narciarskie zdobyły mnóstwo pozytywnych opinii wśród turystów w sezonie zimowym w 2017 roku, dlatego jeśli nie wiesz gdzie na narty w Polsce wybrać się kolejnej zimy, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *