Auto używane czy nowe?

W pewnym momencie swojego życia niemal każdy staje przed wyzwaniem, w którym musi zastanowić się, jakie auto wybrać – nowe czy używane? Zobacz, jak dokonać właściwego wyboru. Nie trzeba być fanem motoryzacji aby wiedzieć, że wybór auta jest trudnym zadaniem. Każdy, kto kiedykolwiek szukał odpowiedzi na pytanie, czy używany samochód jest lepszy od nowego, czy na odwrót wie, że zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Poznaj wady i zalety nowych, a także używanych samochodów i dowiedz się, które auto wybrać.

 

Wady i zalety nowego auta

 

Zalety

Nowe samochody mają w sobie to coś. Są nowe, pachną nowością, posiadają gwarancję, a także stanowią pewną manifestację luksusu i majątku, który posiadamy. Dodatkowo, nowe samochody nie wymagają napraw, a w razie awarii, pokrywanie ewentualnych kosztów nie jest konieczne, bowiem auto jest objęte gwarancją. Ponadto, decydując się na samochód z salonu mamy możliwość wyboru finansowania zakupu takiego, jaki najbardziej im odpowiada. Nowe auto można kupić za gotówkę, na kredyt, bądź w cieszący się niemalejącą popularnością leasing.

Wady

Niestety zakup nowego samochodu ma swoje wady. Jedną z nich jest to, że tuż po opuszczeniu salonu samochodowego, auto traci na wartości co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Kolejną z wad jest cena, która niejednokrotnie może przyprawić o zawrót głowy. Nie da się ukryć, że mało kto ma możliwość zakupu auta z salonu za gotówkę, a ci, którzy zdecydowali się na inny rodzaj finansowania, będą spłacać samochód najbliższe kilka lat.

 

Wady i zalety używanego samochodu

 

Zalety

Statystyki sprzedaży samochodów używanych jasno pokazują, że coraz więcej konsumentów docenia ich zalety. Nic w tym dziwnego, w końcu samochody używane nie są tak złe, jak niektórym początkowo mogłoby się wydawać. Niepodważalną zaletą jest głównie cena, bowiem za stosunkowo niewielkie pieniądze, można kupić dobry, w pełni wyposażony samochód. Jeśli trafimy na dobrego sprzedawcę, faktyczna historia auta nie pozostanie dla nas tajemnicą.

Wady

Mimo zalet, jakie mają używane auta, posiadają one także wady. Jedną z nich jest ryzyko, które nie zawsze można oszacować. W wielu przypadkach zakup samochodu z drugiej ręki niesie za sobą koszty, które trzeba pokryć w własnej kieszeni. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju naprawy, a w najgorszym przypadku także całkowita wymiana kosztownych części. Warto także wspomnieć, że nigdy do końca nie możemy być pewni, czy historia samochodu nie została przekłamana, a licznik przekręcony.

 

Nowe czy używane – które auto wybrać?

 

Osoby, które nie są pewne czy wybrać auto używane czy nowe powinny zastanowić się, jakie są ich możliwości finansowe, a także czego oczekują od samochodu. Jeśli auto okazuje się być nieodłączną częścią życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego – kierowcy i rocznie przejedzie nim setki tysięcy kilometrów, warto zdecydować się na auto nowe. Jeżeli natomiast finanse nie pozwalają na zakup nowego auta, a samochód służyłby tylko do niezbyt długich jazd z pracy do domu i na ewentualne wakacje, można zdecydować się na używane auto od sprawdzonego sprzedawcy. Wszystko zależy od zasobności portfela, potrzeb, które auto miałoby spełniać i oczywiście indywidualnego podejścia do kwestii związanych z samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *