Błędy, które hamują oszczędzanie pieniędzy i ich pomnażanie

Podejmujesz dojrzałą decyzję, żeby odkładać pieniądze. Masz silne postanowienie i mnóstwo chęci, ale czy to wystarczy? Czy rzeczywiście do tworzenia oszczędności wystarczy mieć dużo silnej woli? Niekoniecznie. Z czasem może się okazać, że oszczędzanie idzie tak marnie, że prędzej czy później nadchodzi zniechęcenie. Aby do tego nie dopuścić, trzeba unikać najczęściej popełnianych błędów.

Strategia oszczędzania

Aby odkładanie pieniędzy przynosiło wyraźne efekty nie trzeba posiadać wiedzy tajemnej ani kończyć studiów ekonomicznych. Konieczne jest jednak metodyczne i konsekwentne podejście do sprawy. Oto lista rzeczy, które należy zrobić zaczynając budowanie oszczędności:

Określ cel i wysokość docelowych oszczędności. Bez tego ani rusz, cel i pułap kwotowy to taka przysłowiowa marchewka na kijku. Motywuje do działania, bo dzięki niej mamy do czego dążyć. To może być kwota potrzebna na rodzinne wczasy, na nowego laptopa, super rower, samochód, kurs językowy itd. Ważne jest określenie celu, potrzebnej kwoty i termin osiągnięcia wyznaczonej kwoty.

Poszukaj możliwości. Zawsze warto dążyć do doskonałości, również w kwestii odkładania pieniędzy. W tym celu należy poszukać nowych możliwości zredukowania wydatków, a tym samym zwiększenia kwot, które można odłożyć. Może zużywasz nadmierne ilości prądu lub wody, kupujesz zbyt dużo ciuchów, ewentualnie zbyt dużo wydajesz na używki? Jeśli dzięki zmianie nawyków odłożysz w ciągu miesiąca więcej pieniędzy, łatwiej i szybciej osiągniesz założoną kwotę.

Nie pozwól pieniądzom leżeć bezczynnie. Kiedy oszczędzanie zostało zaplanowane na dłuższy okres, konieczne będzie opracowanie planu inwestycyjnego. Nie ma nic gorszego niż trzymanie pieniędzy w skarpecie lub na rachunku podstawowym. Kiedy oszczędności nie zarabiają, ich wartość nabywcza maleje pod wpływem podwyżek cen. Wybierz wyżej oprocentowaną lokatę, kup obligacje albo, jeśli nie przeszkadza ci ryzyko, zainwestuj w fundusze inwestycyjne.

Jakich błędów warto unikać?

Podczas oszczędzania często wpadamy w różne pułapki i popełniamy błędy, które obniżają tempo odkładania pieniędzy. Wielu z nich można uniknąć:

Przywiązanie do jednego banku. Konta oszczędnościowe można otwierać i zamykać w różnych bankach i to dowolną ilość razy. Banki często oferują promocyjne lokaty krótkoterminowe, dlatego warto przerzucać swoje oszczędności tam, gdzie możliwy jest większy zysk.

  • Wiara w reklamę. Tak jak w przypadku zakupu jakiegokolwiek towaru czy usługi, sprawdzamy wnikliwie ofertę, decydując się na produkt inwestycyjny koniecznie trzeba wszystko policzyć. Reklamy niekoniecznie kłamią, ale i też nie pokazują często całej prawdy o naliczaniu odsetek oraz o opłatach.
  • Małe grzeszki. Oszczędzanie pieniędzy powinno być konsekwentne, a założone kwoty należy odłożyć i o nich zapomnieć. Każde odstępstwo od tej zasady to krok w tył.
  • Wiara w jedną inwestycję. Na efektywne oszczędzanie największy wpływ ma dywersyfikacja, czyli podzielenie posiadanego już kapitału na inwestycje o różnym stopniu ryzyka, ale też zróżnicowanych możliwościach osiągania zysków.
  • Chęć na szybkie wzbogacenie. Tak zwany „złoty strzał” inwestycyjny trafia się niezwykle rzadko, a żyjąc taką mrzonką często decydujemy się oferty, które obiecują złote góry, a potem okazują się zwykłym oszustwem.

Reasumując, żeby oszczędzanie przynosiło dobre efekty, konieczna jest konsekwencja i zdrowy rozsądek. Przyda się też odrobinę odwagi, ale konstruktywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *