Czym jest ubezpieczenie pożyczki?

Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba osób decydująca się na skorzystanie z usług firm oferujących pożyczki gotówkowe. Trudno się temu dziwić – to doskonały sposób na uzyskanie niezbędnych środków w krótkim czasie, bez konieczności spełniania szeregu formalności. Taką pożyczkę możemy ubezpieczyć. Na czym to polega?

Na czym polega ubezpieczenie pożyczki?

Ubezpieczenie pożyczki stanowi świetne zabezpieczenie na wypadek nagłej utraty pracy, choroby lub śmierci. W jaki sposób działa ono praktyce? Osoby decydujące się na ubezpieczenie pożyczki, płacą nieco wyższe jej raty. Gdy przytrafi nam się jedna z wymienionych powyżej sytuacji, uzyskujemy dodatkowe środki z tego tytułu, które umożliwią nam uiszczenie koniecznej raty. Dzięki temu mamy czas, by znaleźć nowe zatrudnienie czy podreperować swoją sytuację zdrowotną bez obaw, że zobowiązania finansowe nie zostały uregulowane w terminie.

W jaki sposób skorzystać z ubezpieczenia pożyczki?

Jest to bardzo proste – wystarczy upewnić się, że nasz bank lub parabank oferuje możliwość ubezpieczenia pożyczki. Jak już zostało wspomniane, w większości przypadków jest ona doliczana do konkretnej raty. Nie ma zatem konieczności wykonywania kilku osobnych przelewów. Warto zdecydować się na rozwiązanie gwarantujące możliwie jak najszerszy zakres ochrony. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że po śmierci przekażemy długi swoim bliskim. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że w niektórych bankach ubezpieczenie pożyczki obniża nieco oprocentowanie, dzięki czemu dodatkowe koszty, jakie będziemy musieli ponieść z tego tytułu nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Jak wygląda proces ubezpieczania?

Chcąc ubezpieczyć pożyczkę, wystarczy, że w momencie brania chwilówki wyrazimy zgodę na przystąpienie do ubezpieczenia (oznaczać będzie to konieczność zaznaczenia jednego z pól formularza). Każda firma pożyczkowa powinna mieć na swojej stronie udostępnione warunki ubezpieczenia zawierające informację na temat praw oraz obowiązków ubezpieczonego, a także tak zwanych wyłączeń, czyli sytuacji, w których świadczenie nie zostanie wypłacone.

Czy możliwe jest odstąpienie od ubezpieczenia?

Niektórzy klienci chcą odstąpić od ubezpieczenia sądząc, że obniżą w ten sposób raty swojej pożyczki. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach, każdy ubezpieczony ma do tego prawo. Gdy składka była opłacona, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić należącą się klientowi składkę, adekwatnie do niewykorzystanego okresu. Przed wzięciem pożyczki, warto sprawdzić w umowie stosowny zapis na ten temat. W wielu przypadkach, decydując się na rezygnację z ubezpieczenia zobowiązani będziemy bowiem do automatycznego spłacenia pożyczki, przedstawienia kilku poręczycieli lub konieczności liczenia się ze wzrostem oprocentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *