Dlaczego warto odwiedzić Katanię na Sycylii?

Włochy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów Europy, jednak Sycylia nie należy do jej najpopularniejszych regionów. Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym wciąż bardziej kojarzy się z mafią i biedą niż z miejscem o niezwykle bogatej historii i pięknych zakątkach, idealnych na spędzenie wakacji. Jak bardzo te wyobrażenia są mylne, można przekonać się, odwiedzając położone na wschodnim wybrzeżu wyspy miasto Katania.

„Wulkaniczne” miasto

Katania od początku swojego istnienia ściśle związana jest z górującym nad nią wulkanem Etna. Dla zakładających miasto w VIII w. p.n.e. Greków cenne były lokalne powulkaniczne gleby, które do tej pory odznaczają się wyjątkową na tle całej wyspy żyznością. Niestety Etna niejednokrotnie pokazywała mieszkańcom miasta swe mroczne oblicze, systematycznie pokrywając okolice pyłem wulkanicznym i lawą. Podczas największej erupcji w 1669 r. lawa zniszczyła znaczną część miasta, zanim dotarła do morza. Zastygłe czarne głazy z lawy wystające wprost z morza wciąż można oglądać przy nadmorskim skwerze przy Piazza Europa. Co ciekawe, mieszkańcy wykorzystali zalegającą w całej okolicy skamieniałą lawę do brukowania ulic, a nawet wznoszenia domów. Z lawy jest wykonany także symbol miasta, Fontana dell’Elefante, czyli rzeźba słonia niosącego na swym grzbiecie egipski obelisk, która stoi na głównym placu miasta Piazza del Duomo.

Najciekawsze zakątki Katanii

Mimo wielu kataklizmów (Katania przeżyła również trzęsienia ziemi) w mieście podziwiać można sporo zabytków. Przy wspomnianym Piazza del Duomo, oprócz rzeźby słonia znajduje się piękna barokowa katedra św. Agaty. Turyści chętnie odwiedzają również muzeum znajdujące się w zamku Castello Ursino z XIII w. Wędrując uliczkami najstarszej części miasta natrafić można także na szczątki starożytnych ruin oraz wiele pięknych budowli, takich jak Teatro Massimo Bellini, imponującego budynku opery z XIX w. W sezonie turystycznym w Katanii są tłumy turystów, których najczęściej można spotkać przy głównej ulicy miasta Via Etnea. Ciągnie się ona przez kilka kilometrów, a wzdłuż niej znajdują się eleganckie restauracje i butiki, piękne kamienice i kościoły oraz wiele wartych zobaczenia miejsc, jak choćby Ogrody Belliniego. Będąc w Katanii koniecznie trzeba wjechać na Etnę, z której rozciąga się niesamowity widok na miasto i morze. W samym mieście są również plaże, na których dużo lepiej niż na ulicach miasta znosi się tutejsze upały.

 

Katania jest miastem kontrastów, ponieważ zanim odkryje się jej piękne zakątki, trzeba zmierzyć się z jej biedniejszym i zaniedbanym obliczem. Jest to jednak duża atrakcja tego miejsca, które warto zobaczyć, podobnie jak całą Sycylię. Wycieczka z Polski na wyspę nie należy do najtańszych, jednak warto na nią nawet pożyczyć pieniądze – w banku lub korzystając z pożyczki przez internet, dostępnej szybko i bez zbędnych formalności.