Jak dobrze wybrać polisę turystyczną?

Kiedy wyjeżdżamy na urlop, mamy w planach wyłącznie miłe rzeczy. Odpoczynek, zwiedzanie, ciekawe atrakcje, sport, zabawa, wieczory w miłym towarzystwie przy dobrym winie itd. Nikt nie zakłada scenariusza, w którym mógłby przekreślić te błogo spędzone chwile. Ale trzeba pamiętać, że zawsze możemy ulec przypadkowej kontuzji czy rozchorować się. Oczywiście podróżując w Polsce mamy pełny dostęp do służby zdrowia, ale za granicą sprawy zaczynają się nieco komplikować, dlatego konieczna jest polisa ubezpieczeniowa, która pokryje koszty leczenia.

Ubezpieczenie wyjazdów zorganizowanych

Decydując się na wyjazd, który organizuje biuro podróży, zwykle w cenie mamy już polisę. Rzadko jednak czytamy warunki, które są tam ujęte, a szkoda. Potem, kiedy ulegniemy na wyjeździe wypadkowi, odkrywamy niemiłe niespodzianki. Polisy turystyczne zawierają wyłącznie podstawowe świadczenia, natomiast stosuje się w nich całą masę wyłączeń. Odszkodowanie nie przysługuje więc w przypadku kiedy przyczyną urazu było uprawianie sportów ekstremalnych, np. jazda quadem czy nurkowanie. Mało tego, polisa wakacyjna nie zapewnia zwrotu kosztów leczenia jeśli w czasie wypadku ubezpieczony turysta był pod wpływem alkoholu, nawet jeśli nie to było przyczyną bezpośrednią. Podobnie będzie w przypadku zażywania środków odurzających, wystarczy adnotacja od lekarza, który udziela pomocy.

Nie można liczyć także na odszkodowanie czy zwrot kosztów leczenia w przypadku urazów doznanych podczas udziału w lokalnych rozruchach czy strajkach, a także w przypadku, kiedy wpływ na zdarzenie zdrowotne miały siły wyższe, schorzenie przewlekłe lub choroba psychiczna.

I co najważniejsze, podstawowe polisy turystyczne pokrywają doraźną pomoc po urazie bądź wystąpieniu oznak chorobowych, ale nigdy nie obejmuje dalszego leczenia ani też rehabilitacji.

Dodatkowe ubezpieczenie zwiększa komfort na urlopie

Aby zapewnić sobie maksimum komfortu na wakacjach, warto przemyśleć dodatkowy wydatek i wykupić bardziej rozbudowaną wersję polisy ubezpieczeniowej. Dostępne są wersje KL, które obejmują dalsze leczenie i rehabilitację na miejscu oraz po powrocie. Ponadto, planując wakacje z dziećmi przyda się polisa turystyczna z dodatkową opcją assistance. Jeśli trafimy do szpitala, osoba wyznaczona przez ubezpieczyciela zorganizuje opiekę nad dziećmi bądź pokryje przyjazd na miejsce osoby z rodziny, która się nim zajmie w tym trudnym czasie. Polisa wakacyjna może też zawierać wariant kierowcy zastępczego, co bywa przydatne podczas wakacji samochodem, kiedy np. złamiemy nogę i nie ma kto przejąć kierowania pojazdem.

Dla osób, które mają w planach uprawianie sportów ekstremalnych, konieczna będzie polisa ubezpieczeniowa, która nie zawiera wykluczeń z tego tytułu. A dla tych, którzy nie zamierzają rezygnować ze zwiększonego spożywania napojów wyskokowych, przydatna może być dodatkowy polisa wakacyjna z klauzulą alkoholową. To wariant, który zapewnia pokrycie kosztów leczenia nawet w przypadkach, kiedy to właśnie alkohol był bezpośrednią przyczyną urazu.

Poza ubezpieczeniem mającym na celu ochronę zdrowia i życia, warto także wziąć pod uwagę dodatkową opcję ubezpieczenia mienia. Wiele firm proponuje warianty, które zabezpieczają turystę na wypadek utraty bądź uszkodzenia bagażu, sprzętu fotograficznego czy innych urządzeń elektronicznych. Ten zakup ma uzasadnienie w przypadku turystów, którzy zabierają w podróż dużo wartościowych przedmiotów.

Kilka ważnych rad

Przed wyjazdem dobrze przemyśl, jakiej polisy wakacyjnej potrzebujesz. Decydując się na wariant podstawowy oferowany przez organizatora lub którąś z opisanych wersji, zawsze przeczytaj uważnie warunki, zanim podpiszesz umowę. Na wszelki wypadek zawsze zabieraj ze sobą kopię umowy i ogólne warunki ubezpieczenia, aby w razie czego móc sprawdzić jakie świadczenia ci przysługują. W przypadku niewywiązania się ubezpieczyciela ze swoich obowiązków, można dochodzić swoich praw przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *