Jak poprawić wiarygodność kredytową?

Wiarygodność kredytowa konsumenta określa czy jest on w stanie spłacić zobowiązanie, o które się ubiega. Banki skrupulatnie ją sprawdzają przed udzieleniem kredytu. Także instytucje parabankowe przy udzieleniu pożyczki dokonują analizy wiarygodności konsumenta, choć na mniejszą skalę niż banki. Jeśli chcesz wziąć duży kredyt lub pożyczkę, musisz wypaść dobrze we wniosku – jako osoba wiarygodna, która podoła spłacie zobowiązania. Jak poprawić swoją wiarygodność w oczach pożyczkodawców? Mamy kilka rad.

  1.   Zadbaj o ciągłość zatrudnienia. Jeśli zmieniasz pracę w ciągu 2 tygodni od zerwania umowy z poprzednim pracodawcą, to nie wpływa to na Twoją zdolność kredytową. Jeśli jednak czas przerwy był dłuższy to Twój staż pracy się zeruje i jest liczony od nowa. W tej sytuacji musisz poczekać kilka miesięcy aby ubiegać się o pożyczkę lub kredyt. Staraj się zatem nie zmieniać często pracy i nie mieć dużych przerw między kolejnymi pracodawcami.
  2.    Poproś o umowę na stałe. Umowa o pracę na czas nieokreślony to według banków i pożyczkodawców najbardziej stabilna i pewna forma zatrudnienia. Umowa zlecenie czy o dzieło nie daje dobrego wrażenia przy ocenie wiarygodności kredytowej.
  3.    Spłać stare długi. Zanim złożysz wniosek o kredyt, sprawdź, jak wygląda Twoja historia w BIK. Masz jakieś niespłacone długi? Ureguluj zobowiązania jak najszybciej. Co prawda niektórzy pożyczkodawcy nie sprawdzają rejestrów takich jak BIK, ale zawsze lepiej mieć czystą kartę.
  4.    Wybieraj firmy o dobrym stażu i dochodach. Nie jest ważne tylko to, czy jesteś zatrudniony na stałe, ale gdzie. Firmy o krótkim stażu i mało rentowne nie budzą zaufania pożyczkodawców. Wybieraj pracodawców o nieposzlakowanej opinii i długim stażu.
  5.    Zmniejsz liczbę osób na utrzymaniu. Ile osób jest w Twoim gospodarstwie domowym? Od tego, ile osób masz na utrzymaniu także zależy Twoja zdolność kredytowa. Jeśli możesz kogoś pominąć (dorosłe dzieci), to zrób to – wykreślenie kogoś z listy na Twoim garnuszku poprawi Twoją zdolność kredytową.
  6.    Weź ślub. Brzmi jak dziwna rada w kontekście kredytu, ale jeśli masz partnera, to lepiej weź z nim/nią ślub – małżeństwa są traktowane przez banki jak jedno gospodarstwo domowe i tym samym ma niższe koszty utrzymania niż singiel lub para żyjąca bez ślubu.
  7.    Dokonaj rozdzielności majątkowej. Z drugiej strony, jeśli Twój małżonek ma złą zdolność kredytową to zaważa też na Twojej. Gdy mąż lub żona mają długi, to najlepiej wziąć rozdzielność majątkową, tak by móc swobodnie dostać pożyczkę lub kredyt.
  8.    Zmniejsz wydatki. Koszty utrzymania domu, jak media, czynsz itd. będą brane pod uwagę przy udzielanie kredytu lub pożyczki. Wylicz, jakie masz miesięczne koszty i sprawdź, czy nie dałoby się ich trochę zmniejszyć. Może masz za dużo kanałów w telewizji, których nie oglądasz? Albo niekorzystną taryfę na energię? Każda złotówka mniej ma znaczenie.
  9.    Poszukaj poręczyciela lub zabezpieczenia. Jeśli chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę na sporą sumę, a Twoja wiarygodność kuleje, pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu. Może masz nieruchomość z czystą hipoteką albo znasz kogoś, kto może poręczyć za ciebie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *