Lokata krótkoterminowa czy długoterminowa – co wybrać?

Zamiast odkładać oszczędności do przysłowiowej skarpety, warto zdeponować je na lokacie bankowej. Zysk będzie co prawda niewielki, ale pewny, a pieniądze bezpieczne. Zanim jednak podpiszemy z bankiem umowę, na mocy której bank będzie mógł obracać naszymi pieniędzmi w zamian za odsetki, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj lokaty wybrać.

Lokata długoterminowa – większy zysk

Lokaty długoterminowe (zawierane na dłużej niż dwanaście miesięcy, zwykle na dwa lub trzy lata) są zazwyczaj bardziej opłacalne – oprocentowanie przekracza 4%. Ta forma lokowania oszczędności staje się przydatna, jeśli mamy pewność, że nie wycofamy pieniędzy wcześniej, przed upływem jej terminu. W przeciwnym wypadku stracimy wszystkie odsetki, jakie zostały wypracowane. Niewątpliwym plusem posiadania lokaty długoterminowej jest to, że nie musimy martwić się szukaniem nowej. Wpłacamy pieniędzy, a one przez rok, dwa czy trzy „pracują” na siebie.

Lokata krótkoterminowa – większa elastyczność

Lokaty krótkoterminowe oprocentowane są niżej, ale mamy większą swobodę w dysponowaniu naszymi oszczędnościami. Możemy je wypłacić w razie potrzeby, a po wygaśnięciu depozytu poszukać bardziej opłacalnej oferty. Wiąże się to jednak z koniecznością obserwowania rynku finansów i częstszego załatwiania formalności (choć banki prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej opłacalnych dla klientów propozycji – wybierając co kilka miesięcy nową lokatę, można trafić na atrakcyjne oferty). Niektóre banki proponują opcję odnawialności lokaty. Zdarza się jednak, że warunki takiego depozytu nie są opłacalne.

Stałe lub zmienne oprocentowanie

Kiedy zakładamy lokatę ze stałym oprocentowaniem, już przy podpisywaniu umowy wiemy, jakie zyski przyniosą nam oszczędności. Zmienne oprocentowanie obarczone jest ryzykiem –nie można przewidzieć, czy wzrośnie, czy zmaleje. Jego wysokość zależy od poziomu inflacji, wzrostu gospodarczego i wysokości stóp procentowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość oprocentowania i skutki zerwania umowy (niektóre banki wypłacają część odsetek, nawet jeśli wcześniej rozwiążemy lokatę). Ważne są również ograniczenia kwotowe – bywa, że zdeponować możemy tylko określoną kwotę, na przykład do dziesięciu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *