Nie każdego stać na wczasy nad polskim morzem

Wakacje to zawsze okazja do dyskusji nad wyborami, jakich dokonujemy planując letni urlop. Można powiedzieć, że w ogólnym ujęciu nasze społeczeństwo dzieli się na tych, którzy wybierają wczasy zagraniczne i na tych, którzy twierdzą, że polskie wybrzeże jest najpiękniejsze i za żadne skarby nie zamieniliby go na egzotyczne riwiery. Prawda jest taka, że przeważnie ci turystyczni patrioci, to osoby, które panicznie boją się latać i w życiu nie wsiądą do samolotu. Nie zamierzają też przemierzać kilku tysięcy kilometrów na wybrzeża Hiszpanii, Francji czy Grecji, bo czują lęk przed obcym językiem, zwyczajami i odległością od własnego grajdołka.

Oczywiście nie można negować urody polskiego wybrzeża i klimatu nadmorskich kurortów, ale nie ma też co liczyć na gwarantowane słońce i niskie ceny. Te ostatnie chyba zaskakują najbardziej, bo od lat wypoczynek nad Bałtykiem jest dużo droższy niż wylot w ciepłe kraje.

Wakacje w niskim standardzie i wysokich cenach

To niestety polska rzeczywistość wakacyjna, jaką spotkamy w nadmorskich miejscowościach. Przede wszystkim wciąż brak jest nad polskim morzem noclegów dobrej jakości i ośrodków, które świadczyłyby usługi kompleksowe. Pełno jest za to ciasnych pokoików w prywatnych domach, niewielkich pensjonatach, podupadłych ośrodkach kempingowych i zapuszczonych ośrodkach wczasowych, które pamiętają głęboką komunę. Większość z ich aż błaga o remont i wydawać się może, że w takich przybytkach można tanio spędzić urlop i cieszyć się pięknem rodzimego wybrzeża. Nic bardziej mylnego.

Koszt wypoczynku nad Bałtykiem nie należy do niskich. Za dobę w małym pokoju bez wygód trzeba zapłacić 70-90 zł za osobę. Za stareńki i lekko klaustrofobiczny domek kempingowy około 200-300 zł na dobę. Koszt tygodniowego pobytu trzyosobowej rodziny kosztuje więc minimalnie około 1400 zł i to bez wyżywienia. Drugie tyle trzeba wydać na jedzenie, bo o ile śniadanko można zrobić na stoliku w pokoiku, to już obiad i kolację niekoniecznie. Każdy obiad zjedzony przez taką rodzinę na mieście to wydatek rzędu 100 zł, a pozostaje jeszcze kolacja, jakieś lody, gofry, wędzona rybka, piwko i inne zachcianki wakacyjne. Nawet się nie obejrzymy, jak 2000 zł wyjedzie z kieszeni.

Uzbierało nam się już 3400 zł. Jednak do kosztów wypoczynku trzeba też doliczyć paliwo. Z południa Polski jest nad morze około 520-600 km, zależy w jaki punkt wybrzeża celujemy i skąd startujemy. Taka trasa generuje nam wydatek mniej więcej na poziomie 900 zł, zakładając, że na miejscu też będziemy się przemieszczać do różnych atrakcji, trzeba pożegnać się z 1000 zł. Mamy więc już 4400 zł. Doliczmy jeszcze bilety wstępu do wspomnianych atrakcji, pamiątki z wakacji i godziny spędzone wieczorem w barze, kiedy leje i wieje, a spokojnie uzbiera nam się 5000 zł. Wychodzi na to, że tygodniowy koszt wakacji na polskim morzem to minimum 1700 zł za osobę i to bez większych szaleństw, smakołyków czy wypasionych warunków mieszkaniowych. No i z ryzykiem, że przez cały tydzień będzie lało…

Wczasy zagraniczne z przelotem – lepszy stosunek ceny do jakości

Pokuśmy się więc o porównanie kosztów wakacji nad Bałtykiem i nad cieplejszym morzem, np. Śródziemnomorskim, Czarnym czy Czerwonym.

Oczywiście warto zaznaczyć, że podczas wakacji ceny wczasów zagranicznych są wyższe i najbardziej opłaca się latać poza sezonem letnim. Zakładamy jednak, że nadal rozpatrujemy koszty wakacji trzyosobowej rodziny, czyli mamy dziecko w wieku szkolnym. Może się okazać, że tu również trzeba zapłacić 1700 zł za tydzień dla jednej osoby, ale za te pieniądze będziemy mieć przelot, komfortowy pokój lub apartament w hotelu i całodzienne wyżywienie bez ograniczeń wraz ze stałym dostępem do napojów, także alkoholowych. A do tego 100% słońca. Mało tego, w przypadku dzieci do 11 a czasami nawet 13 roku życia organizatorzy oferują spore zniżki. Wtedy koszty wakacji naszego dziecka obejmują jedynie przelot, czyli przeważnie 900-1000 zł. A to już znacznie obniża wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *