Niższy CIT i ZUS – czy to realna pomoc dla firm?

Obecny rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu polskiego sektora prywatnego, zwłaszcza tej jego części, którą zapełniają małe i średnie podmioty gospodarcze. Wciąż na światło dzienne wychodzą coraz to nowe projekty, które to mają w założeniu polepszenie funkcjonowania tego sektora polskiej gospodarki.

Najnowsze plany rządu

Premier poinformował, że obniżenie stawki podatku CIT dla MŚP w 2017 roku, z 19% na 15%, przysporzyły wpływów do budżetu z tego właśnie tytułu większych aż o 13%. Idąc za ciosem zapowiedział kolejną obniżkę, tym razem z 15 na 9%. Ma to na celu stymulowanie Polaków do zakładania nowych firm oraz szerszych działań gospodarczych podmiotów już istniejących, bez celowego ukrywania dochodów.

Druga forma wsparcia i zachęty do działania na własny rachunek to obniżenie składki na ubezpieczenie ZUS dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zostanie opracowana niska składka na ubezpieczenia społeczne dla firm osiągających dochód miesięczny nie przekraczający 2,5-krotności płacy minimalnej, czyli 5300 zł. Dla tych z kolei, którzy osiągają dochody powyżej tego pułapu, składki mają być wyższe od dotychczas obowiązujących.

Potencjalne efekty zmian

Rząd twierdzi, że taki system jest bardziej sprawiedliwy i pozwala na wyciągnięcie wielu małych firm z szarej strefy. Czas pokaże jakie będą efekty, bo na razie analitycy finansowi zwracają uwagę na wskazany limit dochodowy, jako przesłankę do pozostawania właśnie w szarej strefie. Wiele podmiotów dołoży wszelkich starań, żeby tego limitu nie przekraczać. Wątpliwą zaletą jest także niższa stawka na ubezpieczenie ZUS, która w przyszłości zaowocuje również niższą emeryturą.

 

Obniżka podatku CIT budzi jeszcze więcej kontrowersji i wątpliwości. Po pierwsze nie określono, co dla rządu oznacza określenie „mała firma”. Czy obniżka będzie dotyczyć wyłącznie firm jednoosobowych czy też takich, które zatrudniają pracowników? A jeśli tak, to do ilu osób? Nie ma też precyzyjnych ustaleń, do jakich kwot odnosi się wspomniany próg 5300 zł. Czy będzie liczony od obrotu czy też od zysku? To dość istotna, żeby nie powiedzieć, zasadnicza różnica. Specjaliści wskazują też, że przy okazji obniżania podatku CIT należałoby dodatkowo uprościć sprawozdawczość dla małych podmiotów gospodarczych.

Efekty niższego podatku CIT dla budżetu państwa

Na razie jest za wcześnie, aby określić, jakie efekty ta obniżka przyniesie dla państwowego budżetu. Można jedynie analizować tą sytuacje przyglądając się innym państwom europejskim. Stawka podatku CIT na poziomie 9% będzie jednocześnie najniższa pośród krajów Unii Europejskiej. Taką stawkę mają jedynie Węgry. Niższe stawki niż obecnie u nas obowiązujące 15% ma jedynie Bułgaria (10%), Cypr(12,5%). W Niemczech obowiązuje stawka 15%. W innych krajach stawki są wyższe, przy czym największe są Anglii, Belgii, Francji, Holandii i Hiszpanii. Na bazie tych danych można zadać pytanie czy Polskę docelowo stać na tak dużą obniżkę podatku CIT, a tym samym zmniejszenie wpływów z tego tytułu do państwowej kasy. Czy oczekiwania rządu na pozytywne efekty w postaci rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz korzyści dla budżetu nie są nieco przesadzone i przeszacowane? To zapewne część składowa planu mającego na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, czas pokaże na ile skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *