O czym należy pamiętać planując wakacyjny wypoczynek z rodziną?

Na letnie wakacje z niecierpliwością czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy właśnie wtedy najczęściej decydują się wziąć urlop wypoczynkowy. Szkolna przerwa wakacyjna to przecież świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu z całą rodziną oraz do naładowania baterii na kolejny rok pracy i nauki. Najlepszym sposobem na wypoczynek jest oczywiście wyjazd nad morze, w góry, albo za granicę. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, o czym należy pamiętać, organizując taki wyjazd.

1. Wypoczynek planuj wcześniej

Bez względu na to, czy wakacyjny wyjazd będziesz organizował samodzielnie, czy z biurem podróży, lepiej zabrać się do tego odpowiednio wcześniej. Pierwsze oferty wakacyjne pojawiają się już zimą i wtedy jest ich największy wybór, także pod kątem cen. Odkładając organizowanie wyjazdu na ostatnią chwilę, ryzykujesz, że w wybranych przez siebie miejscach nie będzie już wolnych miejsc noclegowych, albo pozostaną wyłącznie te nieatrakcyjne.

2. Z głową zaplanuj miejsce wypoczynku

Zanim podejmiesz decyzję gdzie chcesz spędzić wakacyny urlop, zdobądź o nim jak najwięcej informacji w Internecie, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania całej rodziny. Jeżeli chcesz np. spędzić wakacje nad Bałtykiem, sprawdź, czy w danej miejscowości będziecie mogli spędzać czas tak jak lubicie, czyli np. wypożyczyć rower, chodzić do dyskoteki, czy korzystać ze strzeżonego kąpieliska. W przypadku wyjazdów za granicę koniecznie sprawdź lokalny klimat i pogodę, szczególnie jeśli wyjazd planujesz poza szczytem sezonu. Niezwykle pomocne w planowaniu wakacji są blogi podróżnicze, a także fora internetowe, gdzie znaleźć można wiele szczegółowych informacji na temat danego miejsca.

3. Wybierz bezpieczne biuro podróży

Niemal co roku zdarzają się spekatakularne upadłości biur podróży, które nierzadko skutkują poważnymi problemami dla ich klientów np. z powrotem z zagranicy. Aby ustrzec się przed takimi przygodami, warto korzystać z największych, międzynarodowych biur, a mniejsze dokładnie sprawdzać pod kątem ich wiarygodności i wypłacalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane biuro działa legalnie, czyli czy jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, który dostępny jest pod adresem turystyka.gov.pl. Wiarygodność finansową biura można potwierdzić tylko częściowo, sprawdzając je np. w ogólnopolskich rejestrach dłużników.

4. Samodzielna rezerwacja noclegu

Dzięki Internetowi każdy może dzisiaj znaleźć miejsce noclegowe niemal na całym świecie i również samodzielnie od razu go zarezerwować. Hotele najlepiej rezerwować za pośrednictwem takich platform jak booking.com, czy trivago.pl. Pamiętaj, że do takiej rezerwacji (szczególnie w hotelach za granicą) często konieczne jest posiadanie karty kredytowej. Kwatery prywatne nad polskim morzem lub w górach są zwykle wypisane na lokalnych portalach – aby je zarezerwować, należy bezpośrednio skontaktować się z właścicielem kwatery i zwykle także wpłacić zadatek.

5. Przygotuj się finansowo na wyjazd

Wakacyjny wyjazd wiążę się z wieloma kosztami, dlatego na ten cel niezbędne środki warto odkładać nawet przez kilka miesięcy wcześniej. Pamiętaj jednak, że jeśli nie uda ci się zebrać całej kwoty, pozostałą część zawsze możesz w bardzo prosty i szybki sposób pożyczyć. Dzięki nowoczesnej chwilówce, jaką jest internetowa pożyczka w 15 minut na szybka gotówka, możesz pożyczyć bez wychodzenia z domu zarówno kilkaset, jak i nawet kilka tysięcy złotych. Pożyczkę taką możesz zaciągnąć przed wyjazdem lub już będąc na urlopie – wystarczy, że będziesz miał dostęp do internetu.

6. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

W szczególny sposób o bezpieczeństwie swojej rodziny na wakacjach powinieneś pomyśleć, jeśli wybieracie się za granicę. Sprawdź, czy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie ma żadnych ostrzeżeń dla danego kraju np. przed atakami terrorystycznymi. Przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z lokalną kulturą, zwyczajami, a także przepisami, które mogą się różnić od tych obowiązujących w Polsce. Przed podróżą za granicę warto także wykupić specjalną polisę ubezpieczeniową, dzięki której można mieć m.in. pokryte koszty leczenia na miejscu, czy uzyskać odszkodowanie za utracony bagaż.