Otwieramy konto w banku – w jaki sposób możemy to zrobić?

Procedury związane z założeniem konta osobistego są coraz prostsze. Dzisiaj banki nie wymagają już nawet naszej obecności w oddziale. Można to zrobić, wykorzystując Internet, infolinię, a nawet coraz powszechniej używane aplikacje mobilne.

 

Założenie konta bankowego jest dzisiaj banalnie proste. Co ważne, banki robią wszystko, aby odbywało się to naprawdę szybko, a formalności ograniczone były do minimum. Jak założyć konto bankowe? Jakie dokumenty będą wymagane?

Wizyta w oddziale banku

Nadal najczęściej wybieranym sposobem założenia konta jest wizyta w banku. Z pomocą doradcy klienta znajdziemy konto, które będzie najbardziej odpowiadało naszym indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Trzeba bowiem pamiętać, że jeden bank ma na ogół kilka rodzajów kont w swojej ofercie. Wśród potrzebnych dokumentów znajduje się dowód osobisty bądź inny dokument ze zdjęciem, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość.

Zanim na umowie złożymy swój podpis, powinniśmy ją bardzo dokładnie przeczytać. Nie opuszczamy żadnych fragmentów. Tyczy się to szczególnie tych zapisanych naprawdę małym drukiem. Jeśli mamy jakieś pytania, powinniśmy zadać je doradcy klienta jeszcze zanim podpiszemy umowę.

Internet

To rozwiązanie bardzo wygodne. Aby założyć konto bankowe, nie musimy bowiem nawet na chwilę wychodzić z domu. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, wystarczy skorzystać z infolinii. Konsultant odpowie na każde zadane mu pytanie. Założenie konta przez Internet jest banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę wybranego banku, a następnie dokładnie wypełnić znajdujący się na niej formularz. Wśród danych, które trzeba podać, znajdują się: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, seria i numer dowodu tożsamości.

Kiedy formularz jest już wypełniony, potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem konta i wszystkimi dokumentami, które na stronie udostępnił nam bank. Bardzo dokładnie warto przeczytać informacje dotyczące opłat za prowadzenie rachunku i wydanie karty, a także wysokości pobieranych prowizji. Ostateczne zawarcie umowy odbywa się na jeden z kilku sposobów. Możemy między innymi udać się do oddziału bądź skorzystać z usług kuriera.

Infolinia

Coraz więcej banków działających na polskim rynku daje swoim klientom możliwość założenia konta za pośrednictwem infolinii. To rozwiązanie, które również nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Rozmawiając z konsultantem, musimy podać swoje dokładne dane, między innymi numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Jak ostatecznie podpisujemy umowę? Możemy albo udać się do oddziału, albo wybrać opcję dostarczenia umowy przez firmę kurierską. Po złożeniu przez nas podpisu kurier odsyła dokument do banku.

Aplikacja mobilna

Tym razem potrzebny będzie nam smartfon lub tablet. Wszystkie dokumenty i sposób podpisania umowy są takie same jak w przypadku zakładania rachunku przez Internet.

Jak wybrać najlepsze konto?

Niezależnie od tego, jaki sposób założenia konta wybraliśmy, warto dołożyć wszelkich starań, aby było to konto najlepsze. Pod uwagę należy brać między innymi wysokość prowizji za przelewy, opłaty za prowadzenie rachunku i wydanie karty.

Konto bankowe jest dzisiaj niezbędne. Pracodawcy chętniej wypłacają wynagrodzenie przelewem, a nie do ręki. Ułatwia to również opłacanie rachunków i pozwala na regulowanie należności za zakupy internetowe z góry. Szeroka oferta banków pozwala każdemu znaleźć konto idealnie dopasowane do potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *