Zasady finansowe, których warto przestrzegać

W każdej kwestii życia społecznego warto kierować się pewnymi zasadami, które wpływają, że lepiej funkcjonujemy. Podobnie jest w kwestii finansów. Jeżeli zastosujemy się do prostych zasad, to nie tylko nie popadniemy w zadłużenia, ale też będziemy w stanie zaoszczędzić.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

To podstawowa i najprostsza zasada, a mimo to nie każdy potrafi się do niej zastosować. Warto przygotować sobie comiesięczny plan wydatków. W pierwszej kolejności spłacamy nasze stałe zobowiązania: czynsz za mieszkanie, rachunki za prąd, telefon. Następnie rozplanujmy wydatki na jedzenie, czy paliwo. Dopiero później można pomyśleć o ewentualnych

przyjemności – oczywiście, jeżeli nie przekraczają one naszych dochodów.

Z pierwszą zasadą wiążą się kolejne trzy podpunkty:

– Buduj fundusze rezerwowe na niespodziewane wydatki,

– Oszczędzaj za każdym razem, kiedy dostaniesz niespodziewaną podwyżkę lub przypływ gotówki,

– Nie odkładaj spłacania zobowiązań na kolejne miesiące.

Zostań dobrym negocjatorem

Ta zasada sprawdza się zarówno na codziennych zakupach np. na targu, kiedy możemy targować się ze sprzedawcą, skutecznie obniżając cenę, jak również podczas transakcji bankowych, zawierania umów. Wystarczy do perfekcji opanować sztukę rozsądnego argumentowania i nasze finanse mogą ulec ogromnej poprawie.

Uważaj na zadłużenia

Przede wszystkim mowa tutaj o kredytach i pożyczkach. Należy jednak pamiętać także o zadłużeniach wobec znajomych, czy zobowiązaniach wynikających z umów, rachunków. Nawet niewielka kwota może sprawić, że trafimy na listę dłużników.

Skorzystaj z ubezpieczenia

Niewiele osób wiąże kwestię ubezpieczenia z finansami, a jak się okazuje, te dwa tematy są ze sobą bezpośrednio powiązane. Ta zasada dotyczy zarówno ubezpieczenia domu, samochodu, jak również ubezpieczenia podczas wyjazdu za granicę. Jest to swego rodzaju ochrona przed możliwymi ewentualnymi kosztami, które w razie wypadku są bardzo wysokie.

O czym jeszcze warto pamiętać w kwestiach finansowych?

– Pomnażaj swoje zarobki,

– Ustalaj domowy budżet ze wszystkimi domownikami,

– Kontroluj budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *